KÖKLERİYLE GEÇMİŞE

Dallarıyla Geleceğe Uzanıyor ...

Bilge Ağaç

Türk Bayrağı’nda gizli kadim bilgiler

Bayrağımız neden kırmızı-beyaz renklerden oluşuyor? Bayrağın üzerindeki ay ve yıldız neyi simgeliyor? Hilalin yanına yıldız ne zaman geldi? Bu yıldızın kaç köşesi vardı ve bu ne anlama geliyordu? Yıldızın şeklini kim, ne zaman değiştirdi?

Daha Fazla

23 Nisan’ın Gururu Memleketin Gürbüz Çocukları

Millî Hâkimiyet Bayramı ne zaman kutlanmaya başladı? Kutlamaları hangi kurum organize ediyordu? Gürbüz Çocuklar kimlerdi? Gürbüz Çocuk Yarışması ve Çok Çocuklu Aile Yarışması ne zaman düzenlendi? 23 Nisan ne zaman 'Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' oldu.

Daha Fazla

İzmir’in Sağlık Hafızasında 155 Yıldır Ayakta TAHAFFUZHANE

İzmir‘de 1865 yılında yaşanan kolera salgını döneminde göreve gelen Karantina Müdürü Enver Bey, harap durumdaki İzmir Karantinahanesi’nin Liman İdaresiyle birlikte taşınacakları yeni binanın, inşa edileceği en uygun yer olarak Klazomen yani Urla’yı seçmişti.

Daha Fazla

Güzel Manzara’dan Karantina’ya İzmir Günleri

Dünya korona virüsü salgınıyla şaşkına dönmüş durumda. Ülkeler birbiri ardına şehirlerini, hatta tüm ülkeyi karantina altına alıyor. Gennçler için yeni olan karantina durumu İzmir'in tarihinde önemli bir yer tutuyor. İzmir'de hergün binlerce kişinin gelip geçtiği Karantina semtini bilmeyen yoktur sanırm.

Daha Fazla

Nazar Boncuğu’nun Kemeraltı’nda Başlayan Hikâyesi

Hepimiz evlerimizde, üzerimizde arabamızda severek, gücüne inanarak taşırız nazar boncuğunu. Oysa Kemeraltı’nda dolaşırken, bir zamanlar boncuğun ilk kez bu çarşıda yapılıp buradan Dünya’ya yayıldığının farkında değilizdir.

Daha Fazla

Kemeraltı Kahvehanelerinde Edebiyat Demlenir Şiir İçilirdi

Nereden alır Kemeraltı adını? Bugün Kemeraltı Camisi olarak anılan Ahmet Ağa Camisi ile Yemiş Çarşısı’nın girişinde, şimdi artık olmayan, yakın zamana kadar Vakıflar Müdürlüğü olarak kullanılan bir yapının arasındaki taş köprüden alır.

Daha Fazla

Bir Dilim Ekmekte Dünya Tarihi

Ekmeği öpüp başımıza koymak, ekmek üzerine yemin etmek, ekmeğini taştan çıkarmak, ekmek parası kazanmak gibi birçok toplumsal davranış ve inancımız ekmeğin yüzlerce yıllık kutsallığının günümüze yansımasıdır.

Daha Fazla

Cezayir’den İzmir’e Zeybek İzleri

O gösterişli kıyafetleri ve türküleriyle içimizi titreten zeybekler, faaliyetleriyle tüm Batı Anadolu’ya nam salmış gözü kara savaşçılardır. Her ne kadar zeybekler ve onların liderliğini yapan efeler Aydın’la özdeşleşmiş ve “Aydın Efesi” ya da “Aydın Zeybeği” gibi ifadeler dilimize yerleşmişse de aslında zeybekliğin en kuvvetli icra edildiği yerleşimlerin başında İzmir gelmektedir.

Daha Fazla

“Bozkırdan Denize Anadolu’da Kadın Enerjisi”

Toprağın verimliliğiyle kadının doğurganlığı ilişkilendirilip “Toprak Ana” kavramı ortaya çıkmış, bu nedenle tarıma dayalı toplumlarda anaerkil aile yapısı görülmüştü. İp yapmak, yiyecekleri koymak içi kap yapmak, yiyecek ve ilaç olarak kullanılabilecek bitkileri toplamak, ateşi bulmak, hayvanları evcilleştirmek gibi uygarlığın temelini oluşturan birçok eylemin başlangıcını kadınlar oluşturdu.

Daha Fazla

Aşkın Gücü ile Efes ve Smyrna İsmi Nasıl Değişti?

Coğrafyacı gezgin Pausanias’ın aktardıkları arasında öyle bir kişi vardır ki ismini anmaya değer. Büyük İskender’in gölgesinde kalmış, İskender kurdu denilen bazı kentlerin asıl kurucusu General Lysmakhos. B. İskender Mö:334 ‘de Asya Seferi’ne çıkıp İyon kentlerini Pers baskısından kurtardıktan sonra yakılıp yıkılan bölgeleri tekrar imar etmeye başlar.

Daha Fazla

SİHİRLİ TARİH

Sihirli Tarih; Atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin ülkemizdeki sosyal bilgiler ve tarih müfredatlarının kazanımlarına ulaşması, araştırmaya istek duyması, geçmişte ve günümüzde Anadolu’nun zengin yaşam kültürünü fark etmesi için önce kendini ve çevresini tanımasını sağlar.

RESİM GALERİSİ

İletişim Formu