KÖKLERİYLE GEÇMİŞE

Dallarıyla Geleceğe Uzanıyor ...

Bilge Ağaç

Cezayir’den İzmir’e Zeybek izleri

O gösterişli kıyafetleri ve türküleriyle içimizi titreten zeybekler, faaliyetleriyle tüm Batı Anadolu’ya nam salmış gözü kara savaşçılardır. Her ne kadar zeybekler ve onların liderliğini yapan efeler Aydın’la özdeşleşmiş ve “Aydın Efesi” ya da “Aydın Zeybeği” gibi ifadeler dilimize yerleşmişse de aslında zeybekliğin en kuvvetli icra edildiği yerleşimlerin başında İzmir gelmektedir.

Daha Fazla

“Bozkırdan Denize Anadolu’da Kadın Enerjisi”

Toprağın verimliliğiyle kadının doğurganlığı ilişkilendirilip “Toprak Ana” kavramı ortaya çıkmış, bu nedenle tarıma dayalı toplumlarda anaerkil aile yapısı görülmüştü. İp yapmak, yiyecekleri koymak içi kap yapmak, yiyecek ve ilaç olarak kullanılabilecek bitkileri toplamak, ateşi bulmak, hayvanları evcilleştirmek gibi uygarlığın temelini oluşturan birçok eylemin başlangıcını kadınlar oluşturdu.

Daha Fazla

Aşkın Gücü ile Efes ve Smyrna İsmi Nasıl Değişti?

Coğrafyacı gezgin Pausanias’ın aktardıkları arasında öyle bir kişi vardır ki ismini anmaya değer. Büyük İskender’in gölgesinde kalmış, İskender kurdu denilen bazı kentlerin asıl kurucusu General Lysmakhos. B. İskender Mö:334 ‘de Asya Seferi’ne çıkıp İyon kentlerini Pers baskısından kurtardıktan sonra yakılıp yıkılan bölgeleri tekrar imar etmeye başlar.

Daha Fazla

SİHİRLİ TARİH

Siz hangi konuyu eğlenceli ve akılda kalıcı bir şekilde öğrenmek istemiştiniz? Siz hayal edin, biz tasarlayalım!

Daha Fazla

Tarihi Karakterler Atölyesinin Faydaları

Matematikten mühendisliğe yaşamdaki her şeyin tarihin konusu olduğunu fark eder....

Daha Fazla

Antik Dönem Atölyesinin Faydaları

Kültürel ve tarihsel değerlerimizle ilgili farkındalık kazanır. Tarihi ve kültürel mirasa yönelik duyarlılık geliştirir, koruma kültürü edinir...

Daha Fazla

Cumhuriyet Çocukları Atölyesinin Faydaları

Siyasi, sosyal, ekonomik, hukuksal ilişkileri anlamlandırır, araştırmacı yönü gelişir...

Daha Fazla

Kültürel Miras Atölyesinin Faydaları

Geçmiş ile günümüzdeki yaşam kültürlerini karşılaştırarak, sorgulama ve yorum yapma gücünü geliştirir...

Daha Fazla

Doğa Tarihi Atölyesinin Faydaları

Doğanın işleyişini öğrenir, doğayı sevme koruma ve çevrecilik bilinci gelişir...

Daha Fazla

SİHİRLİ TARİH

Sihirli Tarih; Atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin ülkemizdeki sosyal bilgiler ve tarih müfredatlarının kazanımlarına ulaşması, araştırmaya istek duyması, geçmişte ve günümüzde Anadolu’nun zengin yaşam kültürünü fark etmesi için önce kendini ve çevresini tanımasını sağlar.

RESİM GALERİSİ

İletişim Formu