KÖKLERİYLE GEÇMİŞE

Dallarıyla Geleceğe Uzanıyor ...

Bilge Ağaç

Atatürk’ü neden anlayamadık?

Atatürk’ün tutku derecesinde okuması, batının aydınlanmacı öncülerini öğrenmesi, toplumlarını nasıl şekillendiklerini kavraması, çağının çok dışında olan Osmanlı Devleti’nin içinden yeni bir devlet çıkarmayı başarmasının temel nedenlerindendi. Ancak biz toplum olarak ne kadar anladık onu? Ne kadar okuduk?

Daha Fazla

Gül koklayan Fatih Sultan Mehmet’ten sarayda Beethoven’a

“Osmanlı'da resim yoktur, Türkler'de resim sanatı gelişmemiştir” şeklindeki yanlış kanının aksine; kimi zaman devletin gücünü yansıtacak eserler verilerek hanedanın iktidarı pekiştirilmiş, kimi zaman batılılaşmanın göstergesi olarak görülerek desteklenmişti. Tarihçi Yazar Pınar Sözer, Gül koklayan Fatih Sultan Mehmet'ten sarayda Beethoven'a Osmanlı'da resim sanatını yazdı.

Daha Fazla

Kadim bir ifade gücü; küpe takan Türk erkekleri

Kadınlarda dişiliğin, doğurganlığın ve evlenme isteğinin sembolü olan küpe, erkeklerde ise savaşçı olmanın, kahramanlığın, aristokrasiye mensup olmanın, siyasi hâkimiyetin, esaretin, yeteneğin, bir hâkimiyete veya dini bir zümreye bağlılığın sembolü olarak kullanıldı. Tarihçi Yazar Pınar Sözer küpenin tarihimizdeki anlamını yazdı.

Daha Fazla

İsveç’ten İzmir’e Sarı Zeybeğin hikâyesi

Atatürk’ün ölmeden önce yaptığı son dans 2 Şubat 1938’de Bursa’da oynadığı “Sarı Zeybekti.” O nedenle, Zeybek ezgileri çalındığında hepimizi derinden etkiler. Çünkü duyduğumuz tek şey müzik değildir. O müziğin içinde bir milletinin hayatta kalma mücadelesinin sesini duyarız. Tarihçi Yazar Pınar Sözer Sarı Zeybeğin hikayesini yazdı.

Daha Fazla

İzmir’in siyah incileri Afro-Türkler

“Yağmur yağıyor seller akıyor, Arap kızı camdan bakıyor.” Bu kısacık sevimli şarkıyı çocukken hepimiz söylemişizdir. Onlar, çocuksu aksanlarıyla gülünç olarak temsil edilen karagöz oyunundaki zenci köle değillerdi. Tarihçi Yazar Pınar Sözer, İzmir’in siyah incileri Afro-Türkleri yazdı.

Daha Fazla

İzmirliler ot ve zeytinyağı ile nasıl tanıştı?

Toplum bilimcilere göre, bir toplumun etnik gelenek zenginliği için iki ölçüt önemlidir. Bunlardan biri müzik biri de mutfaktır. Yiyecekler sadece insan vücudunun beslenmesini sağlamaz; aynı zamanda geçmişin bir belleği ve bugüne ait kültürel kimliklerin belirleyicisidirler. Tarihçi Yazar Pınar Sözer İzmirliler'in ot ve zeytinyağı ile nasıl tanıştığını yazdı.

Daha Fazla

Türk Bayrağı’nda gizli kadim bilgiler

Bayrağımız neden kırmızı-beyaz renklerden oluşuyor? Bayrağın üzerindeki ay ve yıldız neyi simgeliyor? Hilalin yanına yıldız ne zaman geldi? Bu yıldızın kaç köşesi vardı ve bu ne anlama geliyordu? Yıldızın şeklini kim, ne zaman değiştirdi?

Daha Fazla

23 Nisan’ın Gururu Memleketin Gürbüz Çocukları

Millî Hâkimiyet Bayramı ne zaman kutlanmaya başladı? Kutlamaları hangi kurum organize ediyordu? Gürbüz Çocuklar kimlerdi? Gürbüz Çocuk Yarışması ve Çok Çocuklu Aile Yarışması ne zaman düzenlendi? 23 Nisan ne zaman 'Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' oldu.

Daha Fazla

İzmir’in Sağlık Hafızasında 155 Yıldır Ayakta TAHAFFUZHANE

İzmir‘de 1865 yılında yaşanan kolera salgını döneminde göreve gelen Karantina Müdürü Enver Bey, harap durumdaki İzmir Karantinahanesi’nin Liman İdaresiyle birlikte taşınacakları yeni binanın, inşa edileceği en uygun yer olarak Klazomen yani Urla’yı seçmişti.

Daha Fazla

Güzel Manzara’dan Karantina’ya İzmir Günleri

Dünya korona virüsü salgınıyla şaşkına dönmüş durumda. Ülkeler birbiri ardına şehirlerini, hatta tüm ülkeyi karantina altına alıyor. Gennçler için yeni olan karantina durumu İzmir'in tarihinde önemli bir yer tutuyor. İzmir'de hergün binlerce kişinin gelip geçtiği Karantina semtini bilmeyen yoktur sanırm.

Daha Fazla

SİHİRLİ TARİH

Sihirli Tarih; Atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin ülkemizdeki sosyal bilgiler ve tarih müfredatlarının kazanımlarına ulaşması, araştırmaya istek duyması, geçmişte ve günümüzde Anadolu’nun zengin yaşam kültürünü fark etmesi için önce kendini ve çevresini tanımasını sağlar.

RESİM GALERİSİ

İletişim Formu