ATAMIZI HER YÖNÜYLE TANIYOR

Cumhuriyetin Kazanımlarını Öğreniyoruz...

Cumhuriyet Çocukları

Mavi Gözlü Sarı Çocuk: 4-6 yaş
Bir çocukla tanıştırıyorum sizi, çölleri orman yapan, kocaman bir evi çekip kenara koyan. 4000 tane kitap okuyan. “Ben olsaydım” oyunuyla çılgın fikirler üretiyoruz. Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini tanıyınca her şey gerçek olabilir! Diyoruz. Ona söylemek istediklerimizi ses kaydı yapıp geçmişe gönderiyoruz. (Atatürk Müzesi – Alsancak)

 

Hacivat Karagöz 23 Nisanı Anlatıyor: 4-6 yaş
Kim bu deriden adamlar? Neden değişik konuşuyorlar? Biz de onlardan kesip boyayalım. Eskiden çok güldürmüşler insanları. Bu gün bizim bayramımız, bize de eğlenceli oyunlar öğretsinler güldürsünler bakalım. (Okullarda)

 

Sırt Çantamla Adım Adım: 7-12 yaş/ 13-15 yaş
En çok göç eden leyleklerken, bazen biz insanlar onları geçeriz. Çantamızı doldurup oradan oraya yerleşiriz. Neden gider neden geliriz? Oynayarak öğrenmek ister misiniz? Yanınıza en sevdiğiniz eşyanızı alın göç ve seyahat hikâyemiz Şirince Taş Mektepte başlıyor. (Taş Mektep Eğitim ve Mübadele Müzesi – Şirince)

 

Kurtuluş Savaşından Cumhuriyete: 7-12 yaş / 13-15 yaş / 16-18 yaş
“Şerafettini Koru” oyunuyla neşeleniyoruz. İzmir Marşıyla birlikte kendimizi bir baloda buluyoruz. Bu gün çok önemli bir gün, siz bu baloya neden çağırılmıştınız? Hayallerimizi kullanarak bir atlı tramvay yaratıyoruz. Tramvaya binip Cumhuriyete geliyoruz. (Atatürk Müzesi – Alsancak)

 

Kuklalar 23 Nisanı Anlatıyor: 7-12 yaş/ 13-15 yaş
Küçük bir film izletiyoruz size, dünyanın bütün kuklalarını tanıyın diye. Rengârenk malzemelerle önce bir karakter yaratıyoruz sonra başlıyoruz onu canlandırmaya. Bazen başka bir ülkenin çocuğu olup bazen asker oluyorlar, neden kutlanıyor 23 Nisan sevimli sevimli anlatıyorlar. (Okullarda)

 

Cumhuriyet ve 10 Kasım: 7-12 yaş / 13-15 yaş / 16-18 yaş
Bir adımla başladı her şey sonra kocaman bir Türkiye oldu. Bir notayla başladı marşlar coşkusu bizi sardı. Atatürk’ün hiç duymadığınız özelliklerini öğrenince çoookkk şaşırıyoruz. Marşlarla dans edip Cumhuriyet balosu için kostüm yarışması hazırlıyoruz. Öyle bir kostüm olmalı ki çağdaş yaşamımızın bütün yeniliklerini tanıtmalı. Cumhuriyet devrimlerini eğlenerek öğreniyoruz. (Atatürk Müzesi / Okullarda)

 

Gelibolu’dan Türküler: 7-12 yaş/ 13-15 yaş/ 16-18yaş
Hikâyeler mi türkü oluyor yoksa türküler mi bize eskiyi anlatan? Çanakkale’den yükselen tüm sözler çantamızda şimdi. Bir zarf çekin bakalım size bir resim mi çıkacak bir askerin mektubu mu? Belki de bir ses duyacak o sesle ritim tutacaksınız. Hikâyelerle öğreneceksiniz Gelibolu’yu (Okullarda)

 

Bir Mübadele Köyü “Şirince”: 13-15 yaş / 16-18 yaş
Eski bir Rum okulu burası. Bir zamanlar merdivenlerinde çocukların gülüştüğü, mübadeleden sonra odalarında insanların bekleştiği. Önünüzdeki sandığı dikkatle açın,  içinde gördükleriniz; 90 yıl önce bu köye gelmiş eşyalar. Şimdi sessiz olun… Onlar size Lozan Antlaşması’nın hikâyesini anlatacaklar. (Taş Mektep Eğitim ve Mübadele Müzesi – Şirince)

 

Atatürk’ün Spor ve Sanata Verdiği Önem: 13-15 yaş / 16-18 yaş
İstasyon tekniğiyle bir hareket bir çizim yapıyoruz. Sizi dedenizin gençliğine götürüyoruz. Kürekler denize daldı, Göztepe Karşıyaka rekabeti başladı. Bizde heykel yapılır mıydı? İlk sinema filmini kim yaptı? İzmir’in geçmişinde spor ve sanatla dolu bir gün geçirmeye ne dersiniz? (Atatürk Müzesi – Alsancak)

 

NOTLAR;
* Atölyelerin uygulama yerlerinde hava durumuna ya da okulların isteğine göre değişiklik yapılabilir.
* Katılmak istediğiniz atölye için tarih ve saat belirleyerek bir hafta önceden randevu alınız..
* Atölye katılım ücretleri için lütfen bilgi alınız. İki farklı atölye alan okullara ve 20 kişinin üzerindeki öğrenci gruplarına %15 indirim uygulanır.
* Atölye süreleri yaş gruplarına ve konuya göre değişiklik gösterir. Bilgi alınız.(60 dakika-120 dakika)
*  Talep edilen herhangi bir konuda okullara özel atölye hazırlanır.

 

Çalışma Alanlarımız:
Efes Müzesi
Efes Antik Kenti
Taş Mektep Eğitim ve Mübadele Müzesi
Çamlık Tren Müzesi
Smyrna Antik Kenti
Agora Ören Yeri
Kadifekale Ören Yeri
İzmir Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi
İzmir Tarih ve Sanat Müzesi
İzmir Atatürk Müzesi
Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi
Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi
Ege Üniveristesi Tabiat Tarihi Müzesi
İzmir Resim ve Heykel Müzesi
Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliği
Nazar Köy Boncuk Atölyeleri
Klozamenai Antik Zeytin İşliği
Yeşilova Höyüğü

SİHİRLİ TARİH

Sihirli Tarih; Atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin ülkemizdeki sosyal bilgiler ve tarih müfredatlarının kazanımlarına ulaşması, araştırmaya istek duyması, geçmişte ve günümüzde Anadolu’nun zengin yaşam kültürünü fark etmesi için önce kendini ve çevresini tanımasını sağlar.

RESİM GALERİSİ

İletişim Formu